Agjencia Zhurnal.mk.

64 raste të reja me Covid, shërohen 296 ndërsa vdesin 4

Shkup, 21 mars – Në përputhje me të dhënat e Instituti për Shëndet Publik, në 24 orët e kaluara janë bërë 965 teste, ndërsa janë regjistruar 64 raste të reja të Kovid-19, katër të vdekur dhe 296 pacientë të shëruar, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Prej 64 rasteve të regjistruar nga Shkupi janë 50, Prilep dhe Kavadar – nga 5, Manastirin, Tetovë, Kriva Pallank dhe Vinicë – nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve pozitive (64), 12 janë ri-infektime.

Nga 296 të shëruar nga Shkupi janë 173, Prilepi 17, Kavadari 14, Kumanova 13, Strumica 11, Manastiri 10, Velesi, Gostivari dhe Ohri nga 8, Koçani dhe Dibra nga 4, Kërçova, Resnja dhe Kratovë – nga 3, Kriva Pallanka, Shtipi, Struga, Gjevgjelia, Berova dhe Vallandova – nga 2, Tetova, Radovishi, Bogdanci, Demir Kapia dhe Pehçeva – nga 1.

Nga dy personat e vdekur njëri është nga Shkupi (63 vjet) dhe tjetri nga Strumica (77vjet). Ata vdiqën në kushte spitalore.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë COVID-19 nga Termini im, janë raportuar edhe 2 humbje jete , nga Shkupi (73) dhe Gjevgjelia (63). Personat e raportuar kanë humbur jetën në periudhën prej datës 05.03. deri më 12.03.2022. Nga të raportuarit, një person humbi jetën në spital dhe një në shtëpi.

Ndërkaq janë kryer 965 teste edhe atë përmes: ISHP-55, QSHP Shkup-0, QSHP Manastir-0, QSHP Prilep-0, QSHP Tetovë-0, QSHP Kumanovë-1, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, KU Pulmologji me alergologji -0, SPQ “8 Shtatori”-0, Instituti i Mikrobiologjisë-0, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë) -42, Avisena-63, Biotek-42, Sistina-34, laboratori Laor -0 , Sinlab-0, Remedika-0, Fertiliteti-0, Genea-0, Nikob Lab-154, VFV Medikall-24, Eli Medika Plus-9, Rojal Medika-0, Spektra-MM-0, Rapid Lab-6 , Zhan Mitrev Strumicë – 0, Nova Lab Diagnostiks – 0, Ramus-0, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë) – gjithsej 535.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.938.935 testime ndaj Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vend që nga fillimi i epidemisë është 303.418, numri i të shëruarve është 292.344, numri i të vdekurve është 9.184, ndërsa numri i rasteve aktive është 1.890.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

Shkup 141996, Aktiv 1031

Kumanovë 16460, Aktiv 61

Manastir 14576, Aktiv 135

Prilep 13887, Aktiv 141

Tetovë 13400, Aktiv 43

Kavadar 10355, Aktiv 78

Veles 9623, Aktiv 29

Gostivar 9512, Aktiv 21

Ohër 8654, Aktiv 88

Strumicë 7970, Aktiv 24

Shtip 7947, Aktiv 15

Kërçovë 5519, Aktiv 35

Koçani 5020, Aktiv 20

Strugë 4678, Aktiv 16

Gjevgjeli 4329, Aktiv 26

Negotinë 3640, Aktiv 10

Resnjë 2659, Aktiv 22

Shën Nikoll 2612, Aktiv 5

Radovish 2506, Aktiv 18

Kriva Pallankë 2402, Aktiv 7

Dellçevë 1904, Aktiv 4

Dibër 1661, Aktiv 6

Berovë 1635, Aktiv 2

Valandovë 1471, Aktiv 9

Vinicë 1372, Aktiv 14

Probishtip 1259, Aktiv 2

Bogdancë 1015, Aktiv 8

Kratovë 956, Aktiv 7

Krushevë 916, Aktiv 6

Demir Hisar 821, Aktiv 1

Makedonski Brod 732, Aktiv 0

Demir Kapi 585, Aktiv 3

Makedonska Kamenicë 521, Aktiv 2

Pehçevë 484, Aktiv 1

Dojran 341, Aktiv 0.

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

Azir Aliu: Në numra të deputetëve ne jemi barazi! 13 të VLEN, 15 të BDI-së (VIDEO)

Redaksia

Dimitrievski: ZNAM është opsioni i tretë në bllokun politik maqedonas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky