Agjencia Zhurnal.mk.

-53 gradë celsius, Kina përfshihet nga i ftohti ekstrem

Në qytetin Mohe në rajonin Heilongjiang në veri të Kinës është regjistruar dita më e ftohtë në 54 vitet e fundit, ku temperatura e ajrit ka rënë në -53 gradë Celsius.

Sipas BBC-së, temperatura e ajrit në Mohe, që ndodhet në veri të vendit, në kufi me Rusinë, ishte -53 gradë më 22 janar në orën 07:00 sipas kohës lokale.

Në qytet u regjistrua i ftohti më i madh që nga viti 1969, kur temperatura më e ulët e regjistruar ishte -52.3 gradë.

Në Mohe, i cili njihet si rajoni më i ftohtë i Kinës dhe madje mbiquhet Poli i Veriut i vendit, stina e dimrit në përgjithësi zgjat tetë muaj.

Mohe, një nga qendrat e turizmit dimëror të vendit, mirëpret turistët gjatë gjithë vitit.

Related posts

Madagaskar, rritet në 16 numri i viktimave si pasojë e stuhisë “Cheneso”

Xh M

Rënie rekord e konsumit në Gjermani

Xh M

Kina destinacion kryesor i investimeve të huaja në botë

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More