Agjencia Zhurnal.mk.

4 tetor 1824, Meksika shpalli pavarësinë

Pas një lufte 11-vjeçare shkëputjeje nga Spanja, populli meksikan më në fund mori shtetin e tij për herë të parë që nga viti 1521 kur, me rënien e Tenochtitlan, spanjollët pushtuan mbretërinë Aztec.

Tre vjet pas disfatës së spanjollëve, pasoi një luftë civile, në të cilën më në fund fitoi republika në kurriz të monarkisë, kështu që sot u miratua kushtetuta e Shteteve të Bashkuara të Meksikës, e cila zyrtarisht e bëri Meksikën shtet.

Related posts

Dy të vrarë në bastisje dhe përleshje në Bregun Perëndimor

Xh M

Bursa e Turqisë goditet nga një tërmet 5.1 ballë, u ndje edhe në Stamboll – një tjetër dridhje toke u regjistrua tre minuta më vonë

Xh M

Rekord bore në Moskë, temperaturat shkojnë deri në -50 gradë celsius

Xh M