Agjencia Zhurnal.mk.

30 vjet nga sulmi i parë ndaj familjes Jashari

Sot bëhen 30 vjet nga sulmi i parë i forcave të armikut kundër familjes Jashari në Prekaz.

 

Pas një rezistence të fuqishme të familjes Jashari, forcat serbe u detyruan të tërhiqen.

Në sulmin e dytë ndaj familjes Jashari më 22 janar 1998, dy persona nga kjo familje u plagosën.

Më 5 mars 1998, forcat serbe sërish rrethuan shtëpinë ku gjendej Adem Jashari dhe familja e tij me tanke dhe artileri të rëndë. Në përleshjet që vazhduan deri më 7 mars, forcat serbe masakruan mbi 50 anëtarë të familjes Jashari, në mesin e tyre gra dhe fëmijë.

Pas vdekjes, Adem Jashari u bë simboli i luftës së Kosovës dhe pavarësisë së vendit.

Shtëpia e familjes Jashari pas pavarësisë së Kosovës u kthye në shtëpi përkujtimore. Ndërsa, përballë shtëpisë gjenden edhe varrezat e dëshmorëve që humbën jetën në sulm. Në Prekaz gjithashtu gjendet edhe një muze ku ekspozohen veshjet dhe gjërat e familjes Jashari.

Related posts

Gjykata Kushtetuese vendos për rastin e pagesës së 11 milionë eurove për rrymën në veri

D V

Afro 1,000 pacientë me koronavirus të shtrirë në spitalet e Kosovës

Redaksia

Sërish alarm për bombë në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More