Agjencia Zhurnal.mk.

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dhjetëra mijëra fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në rajonin verior Tigray të Etiopisë, paralajmëruan Kombet e Bashkuara.

 

“Pa akses humanitar për të rritur ndihmën tonë, rreth 30 mijë fëmijë të kequshqyer rëndë në këto zona jashtëzakonisht të paarritshme janë në rrezik të madh të vdesin,” tha zëdhënësi i fondit të fëmijëve, James Elder.

Agjencitë humanitare të Kombeve të Bashkuara përfshirë UNICEF, Programin Botëror të Ushqimit dhe Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) ngritën këmbanat e alarmit për efektin humanitar të dhunës në provincën Tigray përsëri këtë javë.

Elder theksoi se bota nuk mund të lejojë që katastrofa e afërt të ndodhë ndërsa “më shumë fëmijë të vegjël dhe foshnje rrëshqasin rrezikshëm afër sëmundjes dhe vdekjes së mundshme nga kequshqyerja”.

‘Qershori është një muaj kritik’

Një raport i Kombeve të Bashkuara lëshuar të enjten parashikoi që midis korrikut dhe shtatorit numri i njerëzve që përballen me urinë në Tigray do të rritet në mbi 400 mijë.

“Qershori është një muaj kritik, ashtu siç është kur mbaron sezoni i mbjelljes së drithërave për vitin. Kur isha në Tigray në maj… pashë shkatërrimin e të korrave dhe bagëtisë. Dhe ne ranë këmbanat e alarmit për t’i lejuar njerëzit të mbjellin tani kështu që ata mund të ketë ushqim më vonë gjatë vitit. Kjo nuk ka ndodhur. Ka shumë çështje, por aksesi i sigurt mbetet më kryesorja,” tha Elder.

“Kur mendojmë për urinë, shpesh mendojmë për mungesën e ushqimit. Por gjithnjë e më shumë kriza është jo vetëm e pasigurisë ushqimore, por edhe e ujit të pastër, kanalizimeve dhe kujdesit shëndetësor – veçanërisht parandalimi dhe trajtimi i sëmundjeve. Uji dhe kanalizimi janë po aq të rëndësishme sa ushqimi për fëmijët dhe familjet që përballen me urinë dhe pasigurinë ushqimore.”

Thelbësore për të parandaluar një përsëritje të urisë në Etiopi të vitit 1984.

Shefi humanitar i Kombeve të Bashkuara, Mark Lowcock, tha në një takim të nivelit të lartë virtual mbi urgjencën humanitare në Tigray të organizuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian të enjten se “tani ka uri” në rajon dhe paralajmëroi se “kjo do të përkeqësohet shumë”.

Lowcock u tha përfaqësuesve nga Grupi i Shtatë kombeve të mëdha të industrializuara dhe BE-së se “më e keqja ende mund të shmanget” nëse ndërmerren masa për të ndihmuar Tigray tani.

Ai tha se është thelbësore për të parandaluar një përsëritje të urisë së vitit 1984 në Etiopi, e cila “do të kishte degëzime të gjera dhe afatgjata”.

Related posts

Ndryshimet klimatike do ta zvogëlojnë prodhimtarinë e grurit

Xh M

Shpërthen një zjarr i madh në portin e Hong Kongut, 16 anije përfshihen nga zjarri – dhjetë prej tyre fundosen

Redaksia

Planifikohet një takim virtual mes presidentëve të SHBA-së dhe Kinës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More