Agjencia Zhurnal.mk.

23 vjet nga masakra e Poklekut, rrëfimi i kosovares që i shpëtoj ferrit bashkë me vajzën 4 vjeçe

23 vjet më parë ushtria dhe policia serbe vranë dhe dogjën 53 civilë në Poklek të Drenasit. Dëshmitarët e mbijetuar sot përkujtojnë tmerrin e asaj dite dhe kujtojnë me mall më të dashurit e tyre.

Njëra prej tyre është edhe Lumnije Muqolli, e cila për KosovaPress tregon se si forcat serbe kryen masakrën e tmerrshme në këtë fshat, duke thënë se kjo ditë është shumë e vështirë për të dhe të gjithë familjen Muqolli.

Ajo thotë se përveç saj, janë edhe pesë të mbijetuar të tjerë, njëra prej tyre është edhe vajza e saj Nita, atëherë 4 vjeçe.

“Sot është dita e përvjetorit tonë, kjo ditë mua sot më kujton para 23 vjetësh çfarë ka ndodhur në familjen tonë. Unë jam Lumnije Muqolli e mbijetuara e masakrës ku janë vrarë dhe janë djegur 53 civilë, prej aty kemi shpëtuar 6 dëshmitarë jemi, unë me vajzën Nitën atëherë ka qenë 4-vjeç”, tha Muqolli.

Tutje shprehet se ushtria serbe duke kryer vrasjet është munduar me çdo kusht që të zhdukë çdo gjurmë shqiptare në Poklek.

“Kjo ditë mua dhe gjithë familjes sonë na djeg shpirtin, sepse kujton momente shumë të vështira që kam përjetuar dhe parë aty, sa njeri është mbytur, të plagosur që nuk kam pasur mundësi t’iu ndihmojë, janë djegur dy herë i kanë djegur kufomat, kanë dashur t’i zhdukin gjurmët krejt që të mos dihej se ka pasur njerëz në atë vend ku kemi qenë ne”, tha ajo.

Muqolli tha është e lumtur për mbijetesën e saj ku nuk e ka humbur gjakun e tyre ku mund ta dëshmojë, por ajo tha se ndjej keqardhje që nuk ka mund t’iu ndihmojë të plagosurve pasi në atë kohë edhe ajo ka qenë e plagosur.

“I falënderohem Zotit shumë që ma ka ruajtur mendjen në atë kohë, sepse ka qenë një moment shumë i vështirë për mua që jam sot të dëshmoj dhe nuk e humbi gjakun e tyre. E di për familjarët tonë dhe ju tregoj edhe sot familjes sonë sot se si kanë vdekur, sa kanë mbetur, por ndjej keqardhje për të plagosurit që nuk kam pasur mundësi t’iu ndihmoj, sepse edhe vetë kam qenë e plagosur në dorë dhe vajzën e kam pasur shumë të vogël”, tha ajo.

Ndryshe, sot janë mbushur 23 vjet nga masakra në fshatin Poklek i Vjetër dhe Çikatovë të Vjetër komuna e Drenasit, ku ushtria serbe ka masakruar dhe i ka vrarë, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 77 shqiptarëve civilë të paarmatosur, duke filluar prej foshnjave gjashtëmuajshe e deri te pleqtë 75-vjeçar.

Aty pësuan fëmijë, të rinj, të reja, burra dhe pleq që u vranë, u masakruan dhe disa prej tyre u dogjën. Edhe pas dy dekadash, askush nga urdhërdhënësit dhe ekzekutorët nuk u ndëshkua nga drejtësia.

Related posts

Peci premton mbrojtje të tokave bujqësore

Xh M

Osmani në takim lamtumirës me shefin e EULEX-it, e dekoron me medaljen presidenciale

D V

Snajperistët e FSK-së arrijnë rezultate të larta në garën në Turqi

D V