Agjencia Zhurnal.mk.

22 mijë persona u vranë në Mariupol, qyteti si në mesjetë

Mariupol është tani një qytet fantazmë, tha të martën një këshilltar i kryetarit të qytetit port të shkatërruar në Ukrainë.

Duke folur për Melissa Bell të CNN, Petro Andriushchenko, i cili ka ikur në territorin që kontrollohet nga ukrainasit, tha se zyrtarët e bashkisë së Mariupolit besojnë se të paktën 22,000 banorë të qytetit u vranë gjatë tre muajve të luftës.

Shifra prej 22,000 bazohet, tha Andriushchenko, në shumë kontakte që ai dhe zyrtarë të tjerë të bashkisë vazhdojnë të kenë me zyrtarë të bllokuar brenda. Por ai beson se shifra aktuale mund të jetë shumë më e lartë.

Andriushchenko tha se procesi i rivarrimit të të vdekurve është komplikuar rusët. Andriushchenko tha se, bazuar në informacionin e mbledhur nga rrjeti i tij i burimeve, Mariupol është sonte një qytet i kthyer në mesjetë.

“Është absolutisht errësirë ​​brenda qytetit. Të vetmet drita janë nga trupat ruse dhe patrullat ruse”, tha ai. “Kudo është era e vdekjes dhe era e zjarrit”, shtoi ai.

Këshilltari i kryebashkiakut tha se kontaktet e tij përshkruajnë një pamje të një qyteti në kthetrat e një katastrofe humanitare me shumë pak kontakt me botën e jashtme.

Mariupol ka qenë në qendër të një beteje të egër, disa mujore midis forcave të qeverisë ukrainase, ushtarëve rusë dhe luftëtarëve pro-rusë.

Zyrtarisht ra në duart e forcave ruse të premten, kur grupi i fundit i luftëtarëve Azovstal në fabrikën e çelikut që ata kishin mbajtur për disa javë u dorëzua.

Related posts

Kancelari i ri austriak: Ballkani mbetet pranë zemrave tona

D V

Human Rights Watch: Rusia po përdor në Ukrainë një lloj të minave që janë të ndaluara me ligj

D V

Në 95 vjetorin e krijimit të Ushtrisë Çlirimtare Popullore ,theksohet roli i saj për garantimin dhe sigurimin e qetësisë globale

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More