Agjencia Zhurnal.mk.

20 dhimbjet më të mëdha që një person mund të ndjejë

Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Britanisë së Madhe ka përpiluar listën e dhimbjeve që pretendon se janë objektivisht më të fortat

 

Edhe pse gratë pretendojnë se dhimbjet e lindjes janë më të forta dhe të pakrahasueshme, ato nuk ishin në listën e ekspertëve britanikë.

1. “Bllokim” i shpatullave

Ky është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes dhe ngurtësimit të shpatullave te njerëzit. Dhimbja dhe ngurtësimi mund të zgjasin dy ose tre vjet përpara se të zhduken spontanisht, dhe në fazat e hershme gjendja mund të jetë shumë e dhimbshme.

2. Thyerje kockore

Dhimbja e shkaktuar nga një frakturë ndikohet nga madhësia e kockave, lloji i thyerjes dhe ndërlikimet shoqëruese. Dhimbja më e madhe shkaktohet nga frakturat e femurit, këmbës dhe legenit.

3. Sulmi në zemër

Infarkti i miokardit ose sulmi në zemër është vdekja e një pjese të muskulit të zemrës për shkak të ndërprerjes së plotë të rrjedhjes së gjakut në pjesën e prekur të muskulit të zemrës.

Kushdo që merret me sport e di se grisja e një muskuli ose thjesht shtrirja e një muskuli, le të themi një këmbë, është shumë e dhimbshme dhe se pas kësaj këmba është jofunksionale për një kohë. Është e njëjta gjë me zemrën, dëmtimi që ndodh mund të jetë i madhësive të ndryshme.

4. Dhimbje rajonale

Është një gjendje e dhembjes së vazhdueshme dhe shpesh invaliduese, prek një zonë (më shpesh duart) dhe shpesh shfaqet pas traumës, ashpërsia e së cilës nuk përputhet me nivelin e dhimbjes.

Emri më i vjetër për këtë gjendje është distrofia simpatike reflekse ose kauzalgjia.

5. Hernia diskale

Shkaktohet nga presioni i diskut (jastëk) i cili ndodhet midis dy rruazave dhe që në këtë rast shtyhet kundër nervit që del nga shtylla kurrizore.

Kjo çon në dhimbje të forta, ndjesi shpimi gjilpërash, dobësi të këmbës së prekur dhe në rastet më të rënda, në çrregullime të urinimit dhe jashtëqitjes.

6. Fibromialgjia

Fibromialgjia është një sëmundje kronike e karakterizuar nga dhimbje të vazhdueshme dhe një ndjenjë e vazhdueshme lodhjeje dhe zgjat, në shumicën e rasteve, gjatë gjithë jetës. Nuk dëmton muskujt, kyçet, organet, nuk është kërcënues për jetën dhe bëhet i tolerueshëm me kalimin e kohës.

Katër për qind e popullsisë vuan prej tij. Fibromialgjia redukton aftësinë për të punuar dhe ndikon ndjeshëm në cilësinë e jetës dhe disponimin.

7. Pas operacionit

Ndërhyrjet e moderuara të traumës mund të shkaktojnë dhimbje të konsiderueshme pas operacionit.

Rob Lowe GIFs - Get the best GIF on GIPHY

8. Ulcera e stomakut

Ulcera gastrike dhe ulcera duodenale mund të përshkruhen si dëmtime të kufizuara në mukozën e sistemit të tretjes që depërton përmes shtresës muskulore të mukozës, duke lënë një mbresë pas shërimit.

Rolin kryesor në zhvillimin e sëmundjes e luan infektimi me bakterin helicobacter pylori, barnat, mënyra e jetesës, stresi i rëndë fiziologjik, por edhe faktorët gjenetikë.

9. Pankreasi

Është një proces inflamator akut i pankreasit. Ndodh papritur dhe karakterizohet nga dhimbje të forta. Dhimbja më së shpeshti përhapet si një rrip rreth pjesës së sipërme të barkut.

10. Përdhesi

Përdhesi është emri për një grup sëmundjesh të karakterizuara nga një përqendrim i shtuar i acidit urik në gjak, sulme të inflamacionit të papritur të (zakonisht një) kyçesh, depozitime të kristaleve të acidit urik pranë kyçeve, depozitime të kristaleve të acidit urik në veshka, si dhe gurët në veshka.

11. Endometrioza

Endometrioza është një sëmundje beninje te gratë, në të cilën copa të vogla të endometrit, indi i brendshëm i mitrës, mund të gjenden jashtë mitrës, ku normalisht nuk bëjnë pjesë.

Më shpesh, këto pjesë të endometrit gjenden në murin abdominal të legenit të vogël, vezores, tubit fallopian, fshikëzës, zorrëve, por edhe në organet e largëta, të themi mushkëritë, madje edhe në sy.

Simptomat më të zakonshme janë periodat e dhimbshme dhe dhimbjet gjatë marrëdhënieve seksuale.

12. Nevralgjia

Nevralgjia trigeminale është një dhimbje kronike që shfaqet në zonën e prekur nga nervi trigeminal. Neuralgjia trigeminale është një formë e dhimbjes neuropatike që pacientët shpesh e përshkruajnë si një goditje elektrike.

13. Inflamacioni i zorrës qorre

Zorra qorre është pjesa e zorrës së trashë ku bashkohet zorra e hollë. Supozohet se inflamacioni është për shkak të pengimit të hapjes së zorrës qorre, e cila shkakton dhimbje të forta.

14. Gurë në veshka

Gurët në veshka formohen nga kristalet që vendosen jashtë urinës dhe grumbullohen në sipërfaqet e brendshme të veshkave. Kur një gur hyn në ureterë, shfaqen dhimbje të forta që nuk largohen derisa guri të hiqet ose të jepet një dozë adekuate e analgjezikëve.

15. Nervi shiatik

Dhimbja e nervit shiatik shoqërohet gjithashtu nga një dhimbje e fortë dhe e mprehtë në pjesën e poshtme të shpinës që përhapet drejt këmbës përmes rajonit gluteal, ndonjëherë deri në gishtat e këmbëve.

16. Migrena

Migrena është një dhimbje koke që shfaqet periodikisht dhe zakonisht prek gjysmën e kokës. Ajo shoqërohet shpesh me marramendje, të vjella dhe shqetësime të shikimit. Para sulmit, shpesh ka një parandjenjë para sulmit të vërtetë të migrenës.

17. Artriti

Arteriet reumatoidtis është një sëmundje e rëndë, kronike, inflamatore e indit lidhës që është më e dukshme në nyje. Në këtë çrregullim, sistemi imunitar sulmon indet e kërcit, kockat dhe, ndonjëherë, organet e brendshme.

18. Anemia e qelizave drapër

Anemia e qelizave drapër është një formë e trashëguar e anemisë – një gjendje në të cilën nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut (eritrocite) të shëndetshme për të bartur një sasi të mjaftueshme të oksigjenit në të gjithë trupin, gjë që shkakton dhimbje.

19. Dhimbje koke grupore

Dhimbjet e kokës grupore janë sulme të padurueshme të dhimbjes së kokës histaminike në njërën anë të kokës, kryesisht në zonën e syrit dhe të tempullit.

20. Herpes zoster

Një infeksion viral që mund të zgjasë për një muaj. Sëmundja shkaktohet nga virusi varicella-zoster. Pasi lija e dhenve ka kaluar, virusi mbetet në trup dhe aktivizohet përgjatë njërit prej nervave, duke shkaktuar sëmundje dhe dhimbje.

Related posts

Arsyeja pse nuk duhet ta ndizni më ngrohjen në dhomën e gjumit

D V

Kalkulatori i gjumit: Caktojeni kohën kur duhet të zgjoheni dhe kalkulatori tregon kur duhet të flini për t’u zgjuar me plot energji

D V

Dhoma e Shëndetësisë Private: Mbi 2500 Shtëpi Shëndetësore janë në prag të ekzistencës

Valbona Pepic

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More