Agjencia Zhurnal.mk.

12 të shëruar dhe 39 raste të reja me Covid

Shkup, 27 korrik – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 39 raste të reja me Kovid-19, nga 3.839 testime të bëra. Janë shëruar 12 pacientë, nuk ka pacientë të vdekur, informon Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik.

 

Nga rastet e reja, në Tetovë janë 14, në Shkup 12, në Gostivar 5, në Kumanovë 4, në Kërçovë 2 dhe në Manastir dhe Vallandovë nga 1.

Janë regjistruar 12 pacientë të shëruar nga Tetova 6, nga Shkupi, Gostivari dhe Dibra nga 2.

Janë bërë 3.839 testime përmes: ISHP-126, QSHP Shkup-36, QSHP Manastir-52, QSHP Prilep-35, QSHP Tetovë-22, QSH Kumanovë-42, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësia Ligjore-3, Laboratori i Spitalit Kozle-0, KU Pulmologji me Alergologji 0, SPQ 8 Shtatori-10, Instituti për Mikrobiologji-2, Zhan Mitrev-63, Avicena-252, Biotek-197, Sistima-66, laboratori Laor-338, Sinlab-29, Remedika-18, Pllodnost-46, Genea-10, Nikob Lab-559, VFV Medikal-18, Eli Medika-9, ISHP dhe IPSH (rapid test) – gjithsej 1.906.

Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 959.456 testime për Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vendin tonë prej fillimit të epidemisë është 156.124, numri i pacientëve të shëruar është 150.307, i të vdekurve 5.491, ndërsa numri I rasteve aktive është 326.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi sipas qyteteve është si në vijim:

Shkup 68823, aktivë 118
Kumanovë 8917, aktivë 36
Prilep 8335, aktivë 7
Tetovë 7391, aktivë 94
Manastir 6312, aktivë 2
Veles 5478, aktivë 4
Gostivar 5209, aktivë 21
Kavadar 5156, aktivë 1
Ohër 5025, aktivë 6
Shtip 4964, aktivë 3
Strumicë 4130, aktivë 5
Strugë 2986, aktivë 5
Koçan 2796, aktivë 4
Kërçovë 2609, aktivë 10
Gjevgjeli 2196, aktivë 1
Negotinë 2184, aktivë 0
Sveti Nikollë 1526, aktivë 1
Resnjë 1234, aktivë 0
Kriva Pallankë 1227, aktivë 0
Radovish 1162, aktivë 1
Berovë 1032, aktivë 0
Dellçevë 974, aktivë 1
Dibër 949, aktivë 5
Vinicë 886, aktivë 0
Probishtip 789, aktivë 0
Vallandovë 668, aktivë 1
Bogdanc 494, aktivë 0
Krushevë 490, aktivë 0
Demir Hisar 400, aktivë 0
Demir Kapi 396, aktivë 0
Kratovë 377, aktivë 0
Makedonski Brod 359, aktivë 0
Pehçevë 269, aktivë 0
Makedonska Kamenicë 249, aktivë 0
Dojran 132, aktivë 0

Related posts

Ganiu: Qytetarët e Çairit kanë ofruar ndihmë për transportin e trupave por edhe ndihma financiare

D V

Hoxha: Kastriot Rexhepi ishte ndër iniciatorët kryesorë për rrëzimin e qeverisë

I Z

Petrovska në Mbrojtje, Nikollovski në Bujqësi?

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More