Agjencia Zhurnal.mk.

10 ushqimet që pastrojnë trupin nga nikotina

Nikotina është një kimikat në përbërjen e cigareve dhe shërben si një stimulant që mund të bllokojë funksionimin normal të qelizave nervore dhe muskulore.

 

Ajo mund të rritë rrahjet e zemrës, presionin e gjakut, madje mund të shtojë rrezikun e goditjes nga infarkti. Në qoftë se je një duhanpirës dhe e ke të pamundur ta ndalosh, duhet të dish se disa ushqime ndihmojnë për ta nxjerrë nikotinën jashtë organizmit tuaj.

Ja 10 prej tyre:
1. Boronica e kuqe
2. Brokoli
3. Fara gruri
4. Karota
5. Lakra jeshile
6. Limoni
7. Portokajt
8. Shega
9. Spinaqi
10. Xhinxheri

Related posts

Disa nga keqkuptimet më të zakonshme në filma

Xh M

Arsyeja e rrezikshme pse nuk duhet të ndërroni kurrë ulësen në aeroplan

D V

Si të kontrolloni emocionet para një prezantimi të rëndësishëm, tre hapa

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More