Agjencia Zhurnal.mk.

10 qytetet më të bukura në botë, Venecia në krye të listës, Athina e pesta

Ueb faqja “Bota e statistikave” ka publikuar një listë me 10 qytetet më të bukura në botë.

 

Sigurisht listën e kryeson Venecia, ndërsa vendin e pestë e zë kryeqyteti grek, Athina.

Më poshtë renditja sipas “World of Statistics”

10 qytetet më të bukura në botë :

 1. Venecia: 83,3%
 2. Roma: 82,0%
 3. Barcelona: 81,9%
 4. Pragë: 78,7%
 5. Nju Jork: 77,7%
 6. Athinë: 77,5%
 7. Budapest: 75,9%
 8. Vjenë: 75,8%
 9. Bordo3%
 10. Milano: 75. 75.1% Qyteti më i bukur dhe më i vizituar në Itali, Venecia është padyshim një nga qytetet më të mahnitshme dhe të bukura në planet.Atmosfera romantike e Rilindjes së Venecias, e përshkruar në qindra libra dhe e kapur në dhjetëra filma, tërheq një numër të pabesueshëm të turistëve – gjashtëdhjetë mijë njerëz në ditë.
  Ka kaq shumë vizitorë sa që zyrtarët e qytetit po kërkojnë nga OKB të ndalojë këtë rrjedhë të pafund, nga frika se qyteti do të shembet nën sulmin e tij.Qyteti i Venecias ka qenë dhe vazhdon të jetë gjithmonë kryeqyteti kulturor i Italisë dhe një nga qendrat më të rëndësishme kulturore në të gjithë botën. Festivalet e muzikës dhe filmit, topat, karnavalet dhe ekspozitat e të gjitha llojeve të arteve figurative mbahen këtu gjatë gjithë vitit.Ndërsa Athina qyteti më i lashtë i Greqisë. Emri i kryeqytetit të Greqisë vjen në emër të perëndeshës së mençurisë së Athinës.
  Athina kombinon historinë dhe modernitetin, pamjen evropiane dhe parzmore antike.

Related posts

Stoltenberg: Rusia nuk po heq dorë nga pushtimi i Ukrainës

D V

Lituania nga sot nuk importon më energji nga Rusia

Xh M

Macron shpall zyrtarisht kandidaturën e tij për president në zgjedhjet e prillit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More