Agjencia Zhurnal.mk.

​Ushtarët rusë hynë pa mbrojtje në “Pyllin e Kuq” toksik në Çernobil

Ushtarët rusë që morën kontrollin e termocentralit bërthamor të Çernobilit, kaluan automjetet e tyre të blinduara pa mbrojtje nga rrezatimi përmes një zone shumë toksike të quajtur “Pylli i Kuq”, duke ngritur re pluhuri radioaktiv, thanë punëtorët ukrainas.

Dy burime thanë se ushtarët në kolonë nuk përdorën asnjë pajisje kundër rrezatimit.

Një punëtor i paidentifikuar në Çernobil tha se ishte sjellje vetëvrasëse për ushtarët, pasi pluhuri radioaktiv që ata thithën ndoshta shkaktoi rrezatim të brendshëm në trupat e tyre.

Inspektimi bërthamor shtetëror ukrainas njoftoi më 25 shkurt se niveli i rrezatimit në Çernobil u rrit si pasojë e faktit se automjetet e rënda ushtarake “shqetësuan” tokën.

Dy punëtorë ukrainas që flisnin për Reuters, ishin në detyrë kur tanket ruse hynë në Çernobil më 24 shkurt dhe morën kontrollin e vendit, ku stafi mbetet përgjegjës për ruajtjen e sigurt të karburantit bërthamor të shpenzuar dhe monitorimin e mbetjeve të betonit të një reaktori të shpërthyer në 1986. .

Të dy thanë se ishin dëshmitarë të tankeve ruse dhe automjeteve të tjera të blinduara që lëviznin nëpër Pyllin e Kuq, i cili është pjesa më e ndotur radioaktive e zonës së Çernobilit, rreth 100 kilometra në veri të Kievit.

Ushtarët me të cilët një nga punëtorët ka biseduar duke punuar me ta në objekt nuk kanë dëgjuar për shpërthimin, tha ai.

“Pylli i Kuq” mori emrin e tij kur dhjetëra kilometra katrorë pisha u kthyen në të kuqe pasi thithën rrezatimin nga shpërthimi i vitit 1986, një nga fatkeqësitë më të këqija bërthamore në botë.

“Pylli i Kuq” konsiderohet aq i kontaminuar, saqë as punëtorët e centralit bërthamor nuk lejohen të shkojnë atje.

Related posts

Mississippi bëhet shteti i 37-të i SHBA-së që legalizon marihuanën mjekësore

D V

Papunësia ruse në nivelin më të ulët post-sovjetik

Xh M

Banka më e madhe ruse do të largohet nga SWIFT – çfarë do të thotë kjo për Putinin?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More