INTERVISTĖ - KULTURĖ
Faton Macula, mbreti i muzikės jazz
‘’Faton Macula ėshtė njė nga kitaristėt e rinjė mė tė ndritur tė jazz muzikės nė horizont. Teknikat e tij janė mjeshtėrore dhe idetė e loja e tij shpirtėrore janė garancė si ai do tė jetė nė skenė pėr njė kohė tė gjatė.’’

Me kėto fjalė, e cilėson Maculėn, kitarsiti i njohur Mark Whitfield.

Faton Macula, qė aktualisht jeton nė New York, ka arritur tė interpretojė nė skena botėrore me legjenda tė muzikės jazz dhe me yje tė pop muzikės.

Me anė tė muzikės sė tij pasionante, pėrveė talentit tė tij, ai po prezenton edhe vlerat e popullit shqiptar.

Krahas suksesit nė muzikė, kitarsiti kosovar po shijon edhe lumturinė e tė qenit baba i vogėlushes Iman, qė ėshtė fryt i dashurisė me bukuroshen domenikane, Claudia Cruz, e cila ka qenė pėrcjellėsja e parė Miss World 2004/05.

Intervistė me kitaristin Faton Macula
Intervistoi: Rozafa Kelmendi

Zhurnal: Mund tė na tregoni ku jeni aktualisht dhe me ēfarė po merreni?

Faton Macula: Momentalisht jam nė New York, ku po punoj nė realizimin e disa projekteve muzikore.  Tashmė ka pėrfunduar realizimi i albumit tė titulluar “IMAN’ qė pritet tė del nė shitje pėr ndoshta 2 muaj. Ndėrsa, jam duke punuar aranzhmanet e disa  projekteve tė ardhshme.

Zhurnal: Cilat janė planet e afėrta nė karrierėn tuaj?

Faton Macula: Me 21 janar ėshtė planifikuar njė incizim me njė trio fantastik nga New Yorku me jazz basistin legjendar Robert Hurst edhe jazz bateristin e njohur Gregory Hutchinson, ndėrsa nė muajin prill do tė punoj nė njė album Jazz Quartet. Do tė vazhdoj me jazz koncerte dhe incizime tjera.

Zhurnal: Keni arritur atė qė shumė artistė vetėm mund ta ėndėrrojnė. Na thoni ēfare ishte pėrvoja e bashkėpunimit me yjet e muzikės botėrore?

Faton Macula: Bashkėpunimet me yjet si Mark Anthony, Missy Elliot, Fantasia, Mary J. Blige, Carl Thomas, Gladys Knight etj. kanė qenė  ndėr eksperiencat mė tė mira tė jetės sime. Mund tė them se ka qenė kohė intenzive por mua me konvenon diēka e tillė. (Qeshet).

Zhurnal: Pse po i mungoni skenės sonė muzikore?

Faton Macula: Unė mendoj se largėsia e bėn tė vehten dhe kjo ėshtė arsyeja pse kohėve tė fundit nuk jam prezent nė skenėn shiptare.

Zhurnal: Kur mund tė ju shohim nė projekte tė reja nė muzikėn shqiptare?

Faton Macula: Pėrveē projekteve me artiste tė huaj, do tė realizoj njė album me artistė mysafirė shqiptar. Po planifikoj qė pas disa muajsh, nga mesi i vitit 2011 tė incizoj njė album Neo Soul.

Zhurnal: Kush janė tė pėrzgjedhurit tuaj pėr kėtė album?

Faton Macula: Janė artistė nga Kosova dhe Shqipėria, si  Lindita Halimi, Argjentina Ramosaj, Teuta Kurti, Rona Nishliu, Aurela Gaēe, Elton Deda etj..

Zhurnal: Faleminderit qė pranuat tė realizonim kėtė intervistė.

Faton Macula: Faleminderit juve. Suksese!
© ZHURNAL.mk
(7.741 herė i lexuar)     publikuar mė 06.12.201000:00 nga R.Z.
KOMENTI
Iliri, 06.12.2010, 00:00

Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e37'

Invalid object name 'SITE_LAJKOVI'.

/content/2_MAIN.asp, line 633