LAJME NGA KOSOVA
Sistina hap zyrė mjekėsore nė Prishtinė
Prishtinė, 20 nėntor – Spitali klinik Sistina - Acibadem e Shkupit e ka promovuar sot zyrėn e saj mjekėsore nė Prishtinė. Sipas themeluesit tė Sistina, Jordan Kamēev, qytetarėve tė Kosovės, nė tė ardhmen, do t’u mundėsohet shėrim mjekėsor me teknologji mė tė lartė mjekėsore, nė bashkėpunim me grupacionin e madh tė spitaleve nė Evropėn Juglindore, Acibadem tė Turqisė.

“Me hapjen e zyrės nė Prishtinė ne i hapim porta pėr qytetarėt e Republikės sė Kosovės, tė cilėt kanė trajtim tė njėjtė sa I pėrketė pagesės me qytetarėt e Maqedonisė”, tha Kamēev. Sipas tij, nė spitalin Sistina ka rreth 20 pėr qind pacientė nga Kosova dhe stafi mjekėsor ėshtė kryen shėrbimet nė gjuhėn maqedonase, shqipe dhe anglishte.

Nė zyrėn mjekėsore nė Prishtinė, qytetarėt do tė kontrollohen falas nga dy mjekė kosovarė, ndėrsa tė gjithė pacientėt qė dėshirojnė tė mjekohen nė spitalin klinik Sistina – Acibadem kanė nė dispozicion transportimin falas nga Prishtinė nė Shkup dhe anasjelltas.

Me pėrvojėn dhjetėvjecare kjo klinikė ėshtė nė gjendje qė me shėrbimet qė i ka zinxhiri i spitaleve Acibadem nė tėrė rajonin e Ballkanit tė ofrojė mjekim cilėsor.

“Rastet qė nuk mund tė trajtohen nė spitalin tonė dėrgohen me aeroplan nė spitalin e Stambollit”, ka thėnė Kamēev, duke premtuar se pas disa  viteve edhe nė Kosovė do tė hapet njė spitalim i ngjashėm siē ėshtė ai nė Shkup.

(49.659 herė i lexuar)     publikuar mė 20.11.201000:00 nga M.A.
KOMENTI
lulavere.berisha, 19.12.2011, 11:30
(649)
kur mundem te bej nje kontroll.ose mundesisht me jenpni nje numer ku mund te drejtohem per tek ju
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
9456
 
Edicioni Lajmeve - ZhurnalTV - 24.04.2014
TOP LAJM
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
tp://c, CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/),
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL