Supë me brokoli
receta
Supë me brokoli

Supë me brokoli

Përbërësit

Lëng pule ose lëng perimesh (afërsisht 1 litër)

300 gr brokoli

2 qepë të njoma

1 qepë e thatë

2 thelpinj hudhre

1 limon

2 lugë kos

1 tufë borzilok

50 gr gjalpë

100 ml vaj ulliri

Kripë

Piper

Udhëzimet

HAPI 1

Grijmë në kube brokolit, qepët dhe hudhrat e pastruara. Grijmë shumë imët borzilokun dhe shtrydhim limonin.

 

HAPI 2

Në një tenxhere vendosim pak vaj ulliri dhe shtojmë qepët dhe hudhrat. I përziejmë për pak minuta. Sa pa marrë ngjyrë, shtojmë brokolit.

 

HAPI 3

I lëmë për pak minuta dhe shtojmë lëngun e pulës të ngrohtë (ose të perimeve), kripën dhe piperin.

 

HAPI 4

E lëmë supën të ziejë derisa të ketë marrë shije dhe të jetë lidhur mirë.

 

HAPI 5

Në 10 minutat e fundit shtojmë borzilokun, lëngun e limonit, kosin dhe gjalpin.

 

HAPI 6

E kalojmë në multi procesor dhe nëse është e nevojshme, në një sitë të hollë./renatomekolli.com

© ZHURNAL 08.04.2019, 15:08 | L.E. | 799 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut