Qofte me salcë domateje
receta
Qofte me salcë domateje

Qofte me salcë domateje

Përbërësit

500 gr mish i grirë viçi

1 vezë

500 gr domate

1 qepë e vogël

1 spec i kuq

1 spec jeshil

2 thelpinj hudhre

1 tufë majdanoz

Pak sheqer

Kripë

Piper

Rigon

Vaj ulliri

 

Udhëzimet

HAPI 1

Presim në kube domatet, specat, qepën dhe hudhrat i grijmë hollë.

HAPI 2

Në një tenxhere vendosim qepën, hudhrat, specat dhe i skuqim me vaj ulliri për pak minuta, sa pa marrë ngjyrë.

HAPI 3

Heqim tenxheren nga zjarri dhe e lëmë të ftohet. Në një enë tjetër i përziejmë mirë të gjithë përbërësit (përveç domates dhe sheqerit), derisa të krijohet një masë si brumë.

HAPI 4

Marrim pak nga brumi i qofteve dhe u japim atyre formë të rrumbullakët.

HAPI 5

I skuqim pak në tiganin ku gatuam qepën. I lëmë të marrin ngjyrë nga jashtë, por pa u pjekur brenda.

HAPI 6

I heqim nga tigani dhe i lëmë mënjanë. Në të njëjtin tigan vendosim domaten, kripën, piperin, pak sheqer, pak ujë ose lëng perimesh (nëse duhet).

HAPI 7

E lëmë salcën të lidhet mirë dhe vendosim qoftet./renatomekolli.com

© ZHURNAL 07.04.2019, 14:10 | L.E. | 1,737 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut