Makinat elektrike nga Hyundai, Kia dhe Genesis do të ndajnë të njëjtën platformë (Foto)
auto
Makinat elektrike nga Hyundai, Kia dhe Genesis do të ndajnë të njëjtën platformë (Foto)

Makinat elektrike nga Hyundai, Kia dhe Genesis do të ndajnë të njëjtën platformë (Foto)

Kërkesa e madhe për e-Niro dhe Kona EV, ka bërë që Hyundai Goup të krijojë një platformë të re, të cilën do ta ndajnë të gjitha makinat elektrike nga Hyundai, Kia dhe Genesis, transmeton Telegrafi.Mediat që merren me automobilizëm, raportojnë se platforma e re dedikuar makinave elektrike, do të jetë gati për dy vite, ndërsa do të fokusohet në makinat  vogla dhe të mesme.

Deri në vitin 2015, Hyundai dhe Kia planifikojnë t’i kenë 38 makina ekonomike dhe miqësore me ambientin, 24 prej të cilave EV, derisa Genesis do të sjellë një makinë tërësisht elektrike deri më 2020.

Të gjitha makinat elektrike që i ka lansuar deri më tani, Hyundai ka ka modifikuar prej modeleve ekzistuese që janë me djegie të brendshme, gjë që në të ardhmen pritet të ndryshojë.

Në të ardhmen e afërt, makinat elektrike do kenë platformën e re me dizajn dhe pjesë individuale, që iu mundëson të jenë aktiv në mënyrë të pavarur. 

© ZHURNAL 07.04.2019, 10:26 | L.E. | 457 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut