BMW, Daimler dhe Volkswagen akuzohen nga BE-ja
auto
BMW, Daimler dhe Volkswagen akuzohen nga BE-ja

BMW, Daimler dhe Volkswagen akuzohen nga BE-ja

Më shumë se tre vite pas skandalit të Dieselgate, Bashkimi Europian akuzon BMW, Daimler dhe Volkswagen për marrëveshje të fshehtë për të shmangur konkurrencën në lidhje me teknologjitë që ulin emetimet ndotëse.

Tashmë e gjendur në pozitë të vështirë nga trukimi në shkallë të gjerë i 11 milionë automjeteve dizel nga ana e Volkswagen, e bërë publike si rast në shtator të 2015, industria gjermane duhet t’i përgjigjet këtyre akuzave, me shumë mundësi që do t’i rëndojnë shumë mbi financat dhe imazhin e saj.

Kjo çështje krijoi shqetësim në fund të 2017, kur Komisioni Europian njoftoi inspektime në lidhje me këtë kartel prej pesë prodhuesit (BMW, Daimler, Volkswagen, si dhe Audi dhe Porsche, degë të Volkswagen), transmeton kp.

Më konkretisht, sipas përfundimeve të një hetimi paraprak të njoftuar sot, Bruksel dyshon “rrethin e të pestëve” se kanë marrë pjesë në takime për të rënë dakort në fshehtësi për të shmangur çdo konkurrencë për zhvillimin e dhe shpalosjen e teknologjive që mundësojnë për të ulur emetimet ndotëse të gazrave të makinave.

© ZHURNAL 06.04.2019, 10:00 | L.E. | 801 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm