Lazanje me mish të bluar
receta
Lazanje me mish të bluar

Lazanje me mish të bluar

Përbërësit

1 pako petë për lazanje

1 qepë

1 karrotë

djath mozzarella

1 degë selino

400 gr mish të bluar

djath parmezan

1 kanaçe salcë domatesh

2 lugë gjelle vaj

kripë dhe piper i zi

borzilok

salcë béchamel

 

Udhëzimet

 

Hapi 1 

Në një tenxhere me vaj, kaurdisni lehtë qepën, karrotën dhe degën e selinosë të prera imët.

 

Hapi 2

Shtoni mishin e grirë dhe lëreni në zjarr. Më pas hidhni kripë, piper dhe shtoni salcën dhe një pjesë të ujit. Shtoni edhe borzilokun.

 

Hapi 3

Ndërkohë përgatisni slcën bechamel.

 

Hapi 4 

Në një tavë, hidhni pak salcë mbi sipërfaqe dhe vendoseni shtresën e parë me petat e lazanjës. Mbi të hidhni djathë të grirë, copa mocarelash dhe salcën me mishin e bluar ose dhe beshamelë ( sipas shijes).

 

Hapi 5 

Veproni kështu për 4 shtresa që lazanja mos të jetë e rëndë dhe e trashë shumë.

 

Hapi 6

Në shtresën e fundit, mbi beshamelë e salcë, hidhni djathin e grirë parmezan. Piqeni në 200 gradë derisa të marrë ngjyrë.

 

Hapi 7 

Lëreni të pushojë të paktën 20 minuta pas nxjerrjes nga furra dhe shërbejeni të ngrohtë.

© ZHURNAL 05.04.2019, 13:33 | L.E. | 712 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm