Filmi “Kufiri Ballkanik” i propagandës serbo-ruse kundër Kosovës: Britanikët bëjnë thirrje të mos shfaqet në Britani të Madhe
kulture
Filmi “Kufiri Ballkanik” i propagandës serbo-ruse kundër Kosovës: Britanikët bëjnë thirrje të mos shfaqet në Britani të Madhe

Filmi “Kufiri Ballkanik” i propagandës serbo-ruse kundër Kosovës: Britanikët bëjnë thirrje të mos shfaqet në Britani të Madhe

Se shtetit serb po mundohet që me të gjitha forcat të ndryshojë opinionin botëror rreth të vërtetës së Kosovës, tregon edhe një film i realizuar kohët e fundit që bën propagandë kundër historisë së Kosovës.

Në fakt, e përditshmja britanike “The Times” dhe një pjesë e opinionit britanik kanë kritikuar ashpër filmin “Kufiri Ballkanik”, duke deklaruar se përshkrimi i historisë së re të gadishullit minon paqen rajonale.

Filmi, i cili kohët e fundit u shfaq në Rusi dhe Serbi, flet për hyrjen pa leje të forcave ruse në aeroportin e Prishtinës gjatë vitit 1999, e cila gjë ndodhi menjëherë pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Kumanovës.

“The Times” ka bërë thirrje për censurimin apo mos shfaqjen e filmit në kinematë britanike pasi që po cilësohet si një propagandë e “regjimit të Putinit në fushatën që justifikon aktet drastike të dhunës ndaj popujve që nuk kanë mbrojtje”.

Gjithashtu gazeta shkruan se ka “ardhur koha që t’i jepet fund kësaj fushate”, pasi që, sipas saj, “kur gënjeshtra mundohet të mbulojë të vërtetën, atëherë është në rrezik jeta dhe liria e fjalës”.

Më tutje theksohet se  filmi është ndër më të shikuarit në kinematë ruse dhe në disa shtet amerikano-latine, ku ka ndikim të madh Rusia.

Mbetet të shihet nëse do të censurohet apo nuk do të lejohet të shfaqet në kinematë e Britanisë së Madhe. Ndryshe, në rolet e shqiptarëve janë paraqitur disa aktor serb dhe të shtetit të Rusisë. /Telegrafi/

© ZHURNAL 04.04.2019, 13:06 | L.E. | 2,705 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut