Nuk do të besoni, çdo 41 sekonda në botë shitet një veturë ‘Golf’
auto
Nuk do të besoni, çdo 41 sekonda në botë shitet një veturë ‘Golf’

Nuk do të besoni, çdo 41 sekonda në botë shitet një veturë ‘Golf’

Çdo 41 sekonda në botë shitet një veturë ‘Golf’.

I lindur për të zëvendësuar Volkswagen Beetle, sot vetura Volkswagen Golf, që festoi 45-vjetorin e krijimit, është në gjeneratën e saj të shtatë, ndërkohë që në horizont duket edhe Golf 8.

 
 

Një histori e shpikjeve të mëdha teknologjike.Më poshtë renditen disa fakte interesante për këtë makinë:

— Më 29 mars 1974 dilte nga fabrika e Volfsburgut (Gjermani) Volkswageni i parë Golf.

— Ishte lindja e një fenomeni botëror, ku deri tani janë shitur 35 milionë të tilla.

— Gjatë 45 viteve janë prodhuar çdo ditë 2 000 makina Golf, në Gjermani, Kinë, Brazil dhe Meksikë.

— Kjo makinë eksportohet në 155 vende.— Çdo 41 sekonda në të gjithë botën shitet një Golf.

— Golfi më i fuqishëm është një GTI W12 me 650 kuaj fuqi.

— Golfi mbetet makina më e besueshme në histori.

— Në vitin 1993 një Golf 1 arriti të bënte një milion kilometra.

— Zotëruesit më të njohur të një Golfi janë ish-papa Benedikti XVI, që u quajt ndryshe ”Papa Golf”.

— Kjo makinë u shit për 188 938 euro.

— Edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel ka ngarë një Golf.

 

— Pas pak muajsh fillon gjenerata e tetë e Golfit.

© ZHURNAL 03.04.2019, 11:02 | L.E. | 799 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut