Në Zvicër do të mbahet festivali i parë shqiptar
kulture
Në Zvicër do të mbahet festivali i parë shqiptar

Në Zvicër do të mbahet festivali i parë shqiptar

Në Zvicër, do të mbahet Festivali i parë  shqiptare  “Alba Festival” , ku do të  performojnë  Ledri Vula, Kida dhe Dhurata Dora. Në këtë festival më shumë se 25,000 vizitorë priten të marrin pjesë në” Hardturm Area” në Cyrih.

Festivali do të mbahet nga data 29 deri më 30 Qershor 2019. Në festival do të marrin pjesë rreth 16 këngëtar nga Kosova dhe Shqipëria.

Ky festival pritet që të shërbej si një urëlidhëse ndërkulturore ndërmjet muzikës moderne shqiptare dhe kosovare ka treguar Adem Morina, producent ekzekutiv i “Alba Festival”.  “Ne dëshirojmë të krijojmë një përzierje unike muzikore, të Shqipërisë dhe Kosovës përmes këtij festivali i cili do të sjellë afër vizitorëve traditë dhe kulturën e pasur muzikore”, ka sqaruar ai./blick.ch

© ZHURNAL 02.04.2019, 14:28 | L.E. | 942 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut