Peshk me perime në furrë
receta
Peshk me perime në furrë

Peshk me perime në furrë

Përbërësit

200 gr kërpudha shampinjon

1 filxhan oriz

3 thelpinj hudhre

1 spec i gjelbër

1 kungulleshka

2 qepë

1 domate

1 patate

piper i kuq

gjethe dafine

mëlmesa peshku

kripë dhe piper i zi

magdanoz

peshk

 

Udhëzimet

 

Hapi 1

Qepën e grirë trashë kaurdiseni në vaj, shtoni specin e prerë, kungulleshkën, pataten e prerë në kubikë dhe pak hudhër.

 

Hapi 2

Pasi të jenë kaurdisur mirë perimet, shtoni orizin e shpëlarë. Më pas shtoni mëlmesat dhe vazhdojeni zierjen edhe për pak kohë, duke u kujdesur që tavës t’i shtoni pak ujë.

 

Hapi 3

Pas kësaj, tavën largojeni nga zjarri.

 

Hapi 4

Peshkun e pastruar kriposeni dhe mbusheni me thelpinj hudhre e mëlmesa peshku. Peshkun e përgatitur kështu shtojeni tek tava me perime e oriz.

 

Hapi 5

Sipër tavës vendosini copat e domates të prera në rrathë.

 

Hapi 6

Hidhini edhe pak vaj dhe tavën e përgatitur kështu piqeni në furrën e parangrohur në 220 gradë për 45-50 minuta.

 

Hapi 7

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 02.04.2019, 14:00 | L.E. | 1,712 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm