Vuçiq: Bisedimet në Berlin nuk kanë të bëjnë fare me ndonjë zgjidhje për Kosovën
kosova
Vuçiq: Bisedimet në Berlin nuk kanë të bëjnë fare me ndonjë zgjidhje për Kosovën

Vuçiq: Bisedimet në Berlin nuk kanë të bëjnë fare me ndonjë zgjidhje për Kosovën

Beograd, 16 prill - Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se bisedimet e ardhshme me përfaqësuesit e Kosovës në Berlin, me iniciativën e Gjermanisë dhe Francës, “nuk kanë të bëjnë me ndonjë zgjidhje të Kosovës”.

Sipas tij, temë e takimeve në samitin e Ballkanit Perëndimor që mbahet më 29 prill do të jetë çështja e taksës dhe vazhdimi i dialogut.

Kreu i shtetit serb për numrin e sotëm të gazetës “alo” tha se “asnjë zgjidhje nuk është në horizont” kur bëhet fjalë për Kosovën”

“Ne presin bisedime të vështira me zyrtarë shqiptarë, nuk do të jetë e lehtë me Merkel dhe Macron, por kjo nuk ka të bëjë me ndonjë zgjidhje për Kosovën. Do të flitet për taksën dhe nëse do të ketë një vazhdim të dialogut. Asnjë zgjidhje nuk po duket. Kjo është një nga gënjeshtrat që nuk do të isha veçanërisht e shqetësuar, “tha presidenti i Serbisë.

Ai gjithashtu deklaroi se “së shpejti” edhe Parlamenti serb do të diskutojë për Kosovën.

Më 29 prill në samitin e Ballkanit Perëndimor në Berlin do të marrin pjesë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministri, Ramush Haradinaj, presidenti serb, ALeksandar Vuçiq dhe kryeministrja Ana Bërnabiq si dhe presidenti dhe kryeministri i Shqipërisë, Ilir Meta dhe Edi Rama.

© ZHURNAL 16.04.2019, 09:26 | Xh.I. | 345 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut