Bejtja: Përplasja reale pritet të jetë 30 qershori
shqiperia
Bejtja: Përplasja reale pritet të jetë 30 qershori

Bejtja: Përplasja reale pritet të jetë 30 qershori

Tiranë, 16 prill - Andi Bejtja mendon se pika e vlimit e përplasjes mes opozitës dhe qeverisë mund të arrijnë në 30 qershor, ditë kur janë dhe zgjedhjet lokale.

Në Opinion, gazetari tha se nëse nuk do të ketë tërheqje kjo datë mund të vijë dhe një përplasje civile.

“Kjo situatë do rrezikohet më shumë. Ka një datë, data 30 do jenë zgjedhjet. Çfarë do bëjnë këta njerëz. Përplasja reale pritet të jetë 30 qershori. Do jetë një pikë që do ndërrojë gjithçka. Një lider vizionar dhe mund të tërhiqej. Po shkojmë në një përplasje civile”.

Nga ana tjetër analisti politik Ervis Iljazi tha se qeveria po përdor mjete ushtarake për të siguruar rendin publik.

“Kjo do jetë një ndeshje me pikë, opozita për një kohë të gjatë duhet të detyrojë qeverinë të kthejë kokën drejt saj. Përdorimi i gazit lotsjellës, mjetet ushtarake po bëhen të zakonshme për të mbrojtur rendin publik. Është e lehtë por nuk është e duhura. Protesta nuk ka qenë e dhunshme, kjo është strategji e kryeministrit. Nuk do të jap asnjë imazh në mediat shqiptare të një përplasjeje mes policëve dhe qytetarëve”, tha Iljazi.

© ZHURNAL 16.04.2019, 09:24 | Xh.I. | 290 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut