Alpinistët shqiptar, drejt majës më të lartë në botë (Foto)
kulture
Alpinistët shqiptar, drejt majës më të lartë në botë (Foto)

Alpinistët shqiptar, drejt majës më të lartë në botë (Foto)

Konsiderohen si ndër dy alpinistët më të sukseshëm shqiptar duke arritur rekord pas rekordi. Arianit Nikqi dhe vajza e tij Mrika, janë drejt majës më të lartë në botë.

Ata tani  ndodhen në majën Lobuche 6119 m në Nepal të Himalajeve.

Ngjitja me kthetra përmes litarëve  në një lartësi të madhe mbidetare për disa orë rresht e me një mot të ndryshueshëm ka bërë që kjo maje të respektohet.

Alpinistët tanë duket se këtyre vështirësive po ju dalin ballë me një kënaqësi duke shkuar drejtë majës më të lartë.

Kujtojmë se disa muaj më parë  ata u bllokuan në majën Vinson në lartësi prej 4992 metra, që është maja më e lartë e Amerikës Jugore, e që ishin shqiptarët e parë që kishin pushtuar atë majë.

© ZHURNAL 16.04.2019, 11:48 | L.E. | 575 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut