Cipras: Do të bëjmë referendum se si do t’i quajmë fqinjët tanë!
maqedonia
Cipras: Do të bëjmë referendum se si do t’i quajmë fqinjët tanë!

Cipras: Do të bëjmë referendum se si do t’i quajmë fqinjët tanë!

Athinë, 16 prill - Për një dekadë do të harrohet zhurma për Marrveshjen e Prespës mes shtetit të Greqisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, ka thënë kryeministri grek, Konstantinos Micotakis, në një intervistë me televizionin grek "Antena", transmeton Zhurnal.

 “Sot me besim mund të them se do të tejkalohet përgjithmonë dhe se në 10 vjet apo edhe më pak, madje edhe ata që sot, të cilët nuk pajtohen do të kuptojnë vlerën e madhe historike dhe rëndësinë e marrëveshjes me Greqinë ", tha Cipras.

Cipras, siç raporton agjensia MIA-s nga Athina, në pjesën e Marrveshjes së Prespës, flet për koston politike, duke shpjeguar se nuk e kishte menduar se kur ai i dha mundësinë për të zgjidhur çështjen e emrit, në të kundërtën, thotë se ai ishte me fat që ka marrë hapin dhe shton se Greqia dhe Maqedonia e Veriut janë aleatë natyrorë.

"Në të vërtetë, për kritikat e çështjeve kombëtare, paraardhësit e mi po shqyrtonin koston politike? Unë nuk mendova në asnjë moment për situata të mëdha dhe kritike gjatë mandatit tim katërvjeçar ", tha Cipras.

Sipas tij, Marrveshja e Prespes zgjidh një mosmarrëveshje që ishte një pengesë për kufirin verior të vendit, që kishte kthyer shpinën mbi Greqinë, e cila do të kishte qenë po aleatja e saj e natyrshme, tani grekët që kanë aktivitet ekonomik atje, "ata janë partnerët tanë kryesor strategjik".

"Aviacioni ynë ushtarak, në vend të turqisë F16,  është ai që mbikëqyr hapësirën ajrore të tyre. Këto janë mundësitë e mëdha të një marrëveshjeje që është me rëndësi kombëtare dhe me vlera patriotike, të cilat unë kam qenë me fat, sepse më është dhënë mundësia ta bëj atë. Nëse kryeministrat e tjerë kanë këtë mundësi, ata do ta bëjnë këtë, "shpjegon Cipras, transmeton Zhurnal.

Në komentin nga gazetari se shumë mendojnë njëjtë si në vitin 2015, kështu dhe Marrveshja e Prespës, qeveria duhet të kishte kërkuar popullit, Alexis Cipras thotë se "Ne do të bëjmë referendum  në atë mënyrën se si do t’i quajmë fqinjët tanë"./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 16.04.2019, 11:36 | D.K. | 3,252 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut