Veljanovski në pyetje te prokurorja Ruskovska
maqedonia
Veljanovski në pyetje te prokurorja Ruskovska

Veljanovski në pyetje te prokurorja Ruskovska

Shkup, 16 prill - Trajko Veljanoski, ish kryetari i Kuvendit në Republikën e Maqedonisë, në këtë moment është në pyetje, të prokurores Vilma Ruskovska, në prokurorinë  për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, si i dyshuar në rastin 27 Prill, të vitit 2017. 

Prokuroria dy muaj më parë hapi një hetim për organizatorët dhe kërkoi ndërhyrësit e dhunshëm në Kuvend të ndodhur më 27 prill, 2017. Në hetim përveç Veljanoski pjesë e kësaj ngjarje është edhe ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministri Mile Janakieski, Spiro Ristovski, ish-drejtor i SPB Vladimir Atanasovski dhe Nikolla Boshkovski. Këta të fundit përveç falsifikimit të pasaportave dhe identiteteve të vjedhura, paralelisht kërkuan procedura për azil politik në Greqi.

Për Veljanovskin është kërkuar paraburgim, por Kuvendi nuk i hoqi imunitetin.

© ZHURNAL 16.04.2019, 11:01 | D.K. | 1,994 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut