Alarmon OBSH: Trefishohen rastet e fruthit
maqedonia
Alarmon OBSH: Trefishohen rastet e fruthit

Alarmon OBSH: Trefishohen rastet e fruthit

Shkup, 15 prill - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka ngritur alarmin lidhur me një rritje prej 300 për qind në rastet e fruthit globalisht, në tremujorin e parë të vitit 2019 krahasuar me vitin e kaluar.

Deklarata e OBSH-së vjen pasi ekspertë të shëndetësisë në pjesë të ndryshme të botës, janë duke fajësuar një rritje të lëvizjes kundër vaksinimit për rritjen e shpërthimit të sëmundjes ngjitëse por të parandalueshme.

OBSH tha të hënën se tendencat e hershme për vitin 2019 kanë nënvlerësuar ashpërsinë e shpërthimeve pasi që vetëm një në dhjetë raste të fruthit u raportuan.

“Shumë vende janë në mes të shpërthimeve të mëdha të fruthit, me të gjitha rajonet e botës që po përjetojnë ngritje të qëndrueshme në raste”, tha OBSH.

Deri më tani këtë vit, 170 vende kanë raportuar 112,163 raste të fruthit në OBSH.

Në të njëjtën periudhë në 2018’ën, 163 vende kishin raportuar 28,124 raste.

OBSH tha se rritja më dramatike e rasteve – një rritje prej 700 për qind në krahasim me vitin e kaluar – është raportuar në kontinentin afrikan, i cili ka një mbulim më të dobët të vaksinimit sesa rajonet e tjera.

© ZHURNAL 15.04.2019, 23:09 | T.E. | 1,231 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut