FOTO Zjarr në katedralen Notër Dam në Paris
bota
FOTO Zjarr në katedralen Notër Dam në Paris

FOTO Zjarr në katedralen Notër Dam në Paris

Paris, 15 prill - Në katedralen e njohur Notër Dam në Paris sot shpërtheu zjarr, kumtuan përfaqësuesit e shërbimeve kundër zjarreve, njofton BBC.

Në vijim është operacion i madh për shuarjen e zjarrit, ndërsa zëdhënësi i institucionit në Tuiter ka shkruar se zona është është pastruar nga njerëzit.

Tani për tani nuk dihet arsyeja për zjarrin, por paramendohet se është e mundur të jetë e lidhur me rinovimin e katedrales.

Prefekti i Parisit konfirmoi se zjarr i madh e ka përfshirës Kishën e Shën Mërisë dhe apeloi që njerëzit të qëndrojmë mënjanë dhe të mos u pengojnë zjarrfikësve.

Fotografitë të cilat janë publikuar në rrjetet sociale tregojnë si del tym i dendur mbi 850 metra në ndërtesën e vjetër gotike.

Vitin e kaluar, Kisha katolike në Francë dha kërkesë urgjente për mjete financiare për shpëtimin e katedrales, e cila filloi të rrënohet.

© ZHURNAL 15.04.2019, 20:17 | B.L. | 2,397 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër