Shënohet rritje tek çmimet bujqësore
ekonomi
Shënohet rritje tek çmimet bujqësore

Shënohet rritje tek çmimet bujqësore

Shkup, 15 prill - Çmimet bujqësore në mars të vitit 2019, në raport me të njëjtin muaj vjet, tek inputi është rritur për 21 për qind, ndërsa tek autputi shënohet rritje prej 1.3 për qind, publikoi Enti Shtetëror i Statistikës.

Në mars të vitit 2019, në krahasim me marsin e vitit 2018, çmimet e inputit, respektivisht mjetet vijuese të shpenzuara në bujqësi janë rritur për 2,4 për qind, ndërsa indeksi i çmimeve të inputit, respektivisht mjetet e dedikuara për investimin në bujqësi janë rritur për 1,6 për qind.

Në pjesën e autputit, në mars të vitit 2019, në krahasim me marsin e vitit 2018, çmimet e prodhimeve bimore kanë shënuar rritje prej 1,5 për qind, ndërsa çmimet e prodhimeve shtazore kanë mbetur të pandryshuara./Zhurnal.mk

© ZHURNAL 15.04.2019, 16:07 | Z.H. | 1,346 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut