Patriarku Irinej ftoi serbët të qëndrojnë në Kosovë
kosova
Patriarku Irinej ftoi serbët të qëndrojnë në Kosovë

Patriarku Irinej ftoi serbët të qëndrojnë në Kosovë

Gjatë qëndrimit të tij në Kosovë për disa ditë, Patriarku Irinej, pas Prizrenit, vizitoi Shtërpcën, ku u bëri thirrje besimtarëve për unitet.

 

Atje, Irinej ka porositur serbët se nuk janë harruar dhe se duhet të qëndrojnë në vendin e tyre, , siç tha ai, “në atdheun e tij.”

 

Ai u prit nga Peshkopii Rashkës në Prizren – Teodosije.

 

“Qëndroni këtu, në vendin tuaj, në shtëpinë tuaj, në atdheun tuaj, ne nuk do të heqim dorë nga Kosova dhe Metohia dhe ju të gjithë, dhe fuqitë e ndryshme të kësaj bote mund të flasin atë që duan”, tha Patriarku Irinej,raporton televizioni Hram, transmeton Klan Kosova.

© ZHURNAL 15.04.2019, 16:25 | Z.H. | 431 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm