Promovohet pulla postare me Jashar Bej Shkupin
maqedonia
Promovohet pulla postare me Jashar Bej Shkupin

Promovohet pulla postare me Jashar Bej Shkupin

Shkup, 15 prill - Nën organizimi të Postës së Maqedonisë së Veriut dhe Institutit të Trashëgimisë Kulturore dhe Shpirtërore, u bë promovimi o pullës së re postale, “70 vite nga vdekja e Jashar Bej Shkupit”. 

Gjatë këtij promovimi, folësit u shprehën se Jashar Bej Shkupi është një figurë shumë e rëndësishme për historinë e qytetit.

Sipas tyre, sakrifica dhe kontributi i tij ka luajtur një rol kyç në zhvillimin e shoqërisë shqiptare në Shkup. Prandaj, ata vlerësuan, se duhet të ndjeket rruga e tij për investim në arsim cilësor dhe kulturë sepse, vetëm kjo është çelsi i pavdekshmërisë së kombit tone. Jashar bej Shkupi ka qenë kryetari i Degës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për Sanxhakun e Shkupit dhe prefekt i Shkupit nga muaji dhjetor në vitin 1880 gjer në muajin prill të vitit 1881.

Kontribut të madh dha në financimin e arsimit shqip në Shkup. Me mjete të veta materiale bëri renovimin e objekteve e monumenteve kulturoro historike të Shkupit. 

© ZHURNAL 15.04.2019, 16:19 | Z.H. | 2,199 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm