Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës
bota
Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës

Finlanda përballë bisedimeve të vështira për koalicionin qeverisës

Bisedime të vështira priten në Finlandë, pasi Partia Social-Demokrate e opozitës shënoi fitore të ngushtë në zgjedhjet e përgjithshme, që u mbajtën të dielën.

Udhëheqësi i Social-Demokratëve, Antii Rinne, tha se shpreson se qeveria e re do të formohet deri në fund të majit.

Sipas rezultateve përfundimtare, Social-Demokratët e majtë fituan 17.7% të votave, ndërsa Partia e Finlandezëve e ekstremit të djathtë doli e dyta, me 17.5% të votave.

Megjithatë, krijimi i një koalicioni funksional mund të jetë i vështirë, pasi asnjë parti nuk fitoi me një diferencë të qartë, transmeton rel.

"Është e rëndësishme të kemi vlera të përbashkëta", tha kreu i Social-Demokratëve, Rinne.

Partia e Qendrës e kryeministrit aktual, Juha Sipila, fitoi 13.8% të votave.

Partneri i saj në qeverisje, Koalicioni Kombëtar, doli me 17%.

Kjo është hera e parë në një shekull që asnjë parti në Finlandë nuk fiton më shumë se 20% të votave në zgjedhjet e përgjithshme.

Partia Social-Demokrate bëri fushatë kundër shkurtimeve në shpenzimeve, që i zbaton koalicioni qeverisës.

Partia e Finlandezëve fitoi popullaritet me një fushatë të dominuar nga retorika anti-migrante.

© ZHURNAL 15.04.2019, 16:15 | Z.H. | 262 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm