Limonadë shafrani për ta larguar depresionin dhe stresin
medicina
Limonadë shafrani për ta larguar depresionin dhe stresin

Limonadë shafrani për ta larguar depresionin dhe stresin

Shafrani është bimë e cila është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze dhe atë Ayurvedic me shekuj të tërë, ndërkaq edhe shkenca e sotme e dëshmon se është një prej ilaçeve më të fuqishme natyrale.

Vetitë e veta të forta mjekësore mund të përdoren për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore, duke përfshirë aneminë, kancerin, sëmundjen e Alzheimerit, gurët në fshikëz, gripin, aneminë, diabetin, diarrenë, hemorroidet, inflamacionin e nyejve, osteoartritin, bronkitin, sëmundjet e transmetueshme seksualisht, arterosklerozën, etj.

Përveç kësaj, shafrani është dëshmuar shkencërisht se e përmirëson shëndetin mendor, pasi që përbërësi i vet kryesor, curcumini, e përmirëson disponimin, e largon stresin dhe e trajton depresionin.

Ekspertët e mjekësisë alternative thonë se ju mund ta bëni vet një limonadë shafrani në shtëpi në mënyrë që ta ulni stresin dhe ta trajtoni ankthin.

Përbërësit:

– Katër lugë gjelle rrënjë e freskët shafrani

– Gjysmë gote lëng të freskët limoni

– Pesë gota ujë

– Tri lugë gjelle mjaltë

– Dy lugë çaji xhenxhefil

Instruksionet:

Vlojeni ujin, përzijeni xhenxhefilin dhe shafranin në një kavanoz qelqi, ndërkaq hidhjani sipër ujin e vluar pastaj. Lëreni ashtu për pak minuta dhe shtojani mjaltën. Përzijeni produktin dhe pastaj shtojeni lëngun e limonit.

Lëreni të ftohet dhe pastaj shijojeni pijen.

© ZHURNAL 15.04.2019, 15:59 | L.E. | 1,142 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm