Prokuroria: Nuk ka prova për tregti me foshnja në Maqedoni
maqedonia
Prokuroria: Nuk ka prova për tregti me foshnja në Maqedoni

Prokuroria: Nuk ka prova për tregti me foshnja në Maqedoni

Shkup, 15 prill - Prokuroria Themelore Publike përmes një kumtese për media informon se pas studimit gjithëpërfshirës të dokumentacionit të pranuar dhe pas njoftimeve nga organet kompetente në lidhje me tregtinë me foshnja, prokurori publik ka marrë vendim se nuk ka vend dhe nevojë për intervenimin e Prokurorisë.

Ata thonë se informacionet që janë raportuar në media janë hetuar dhe sipas tyre, nuk ka dyshime dhe fakte për kryerjen e veprave penale me foshnjat, njofton Telegrafi Maqedoni. “Prokuroria Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në dhjetor 2018, pas raportimeve në media, ka hapur lëndë. Mediat raportuan gjetjet e Avokatit të Popullit se ekziston dyshimi për një grup kriminal të organizuar që për një periudhë të gjatë merret me trafikimin e të sapolindurve të shëndetshëm”. Është raportuar se, prindërve biologjik menjëherë ose pas një periudhe të shkurtër kohe pas lindjes së foshnjave, ju është kumtuar se fëmija ka vdekur, ndërsa më pas është bërë viktimë e tregtisë”.

“Pas veprimet e ndërmarra nga prokurori kompetent dhe në bazë të dokumentacionit dhe informatave të kërkuara nga Avokati i Popullit, Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale dhe Ambasada e parë e fëmijëve “Megjashi”, ka dalur se në rastin konkret nuk ka dëshmi apo dyshime për kryerjen e veprave penale”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

© ZHURNAL 15.04.2019, 14:24 | Xh.I. | 885 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut