Rritet numri i fëmijëve me diabet
maqedonia
Rritet numri i fëmijëve me diabet

Rritet numri i fëmijëve me diabet

Shkup, 15 prill - Situatë shqetësuese është paraqitur me rritjen e numrit të  të prekurve me diabet, nga të cilët përfshihen edhe një numër i madh i fëmijëve. Numri i diabetiçarëve arrin 250.000, nga të cilët 70.000 pacientë pranojnë insulinë. 

Ky numër të personave të sëmurë nga kjo sëmundje në Maqedoni është rritur viteve të fundit për dallim në vendet e tjera ku ka rënë numri. Mjeku Aleksandar Mitev, thotë se për dallim nga sëmundejt e tjera, në këtë sëmundje ka ndryshime të mëdhaja.

Diabetikët kanë një regjim të pranimit të ushqimit dhe nevojitet aktivitete fizike, për tu përmirësuar gjendja e tyre shëndetësore. Por, diciplina për një aktivitet të këtillë te qzetarët e vendit tonë është e pa arritshme për shumicën e tyre, që të kenë një mënyrë jetese më të mirë. Rritja e numrit të të prekurve nga diabeti përveç se duhet të jetojnë një jetë moderne, ata konsumojnë edhe insulinë, por shpesh ka edhe vonesa në pranimin nga ana e pacientit. Irena simovska nga Tetova, e cila është nëna e dy fëmijëve, të sëmurë nga diabeti, kërkon që të përmirësohet gjendja për fëmijët e saj dhe në përgjithësi për pacientët me diabet.

Ndryshe, në nivel të Maqedonisë, numri i fëmijëve të prekur nga diabeti ka arritur në 550, nga të cilët numër më i madh ëshët regjistruar në qytetin e Strumicës dhe Tetovës.

© ZHURNAL 15.04.2019, 12:06 | Xh.I. | 2,246 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut