“Bini” i Erblin Nushit shpërblehet në Worldfest Houston 2019
kulture
“Bini” i Erblin Nushit shpërblehet në Worldfest Houston 2019

“Bini” i Erblin Nushit shpërblehet në Worldfest Houston 2019

Filmi “Bini” fitoi çmimin Gold Remi për filmin më të mirë historik në Festivalin Ndërkombëtar të Pavarur të Filmit – Worldfest Houston 2019.

“Bini” bazohet në ngjarje të vërtetë. Erblin Nushi ka qenë 6-vjeçar kur shpërtheu lufta në Kosovë. Filmin “Bini” e ka realizuar si punim diplome. Ai ka kryer studimet bazike për film “George Mason University” në Fairfax të Virginias në ShBA, ku është zhvendosur bashkë me familjen më 2010.

WorldFest është një nga garat më të vjetra dhe më të mëdha të filmit dhe videove në botë, me më shumë se 4500 kategoritë e kategorive të marra nga 37 vende, njofton Klan Kosova.

Erblin Nushi bashkohet me gradat e fituesve të festivalit që zbuluan Steven Spielberg, George Lucas, Ang Lee, Brothers Coen, Spike Lee, Oliver Stone dhe shumë më tepër me çmimet e tyre të para.

Në filmin “Bini”, pos Lurni Krasniqit, në rolin e kryepersonazhit luajnë edhe Artiola Hamdija, Fjolla Nushi, Eshref Durmishi, Armond Morina, Florentina Ademi dhe Elena Shoshi. Xhirimet e këtij filmi ishin bërë në Pejë.

© ZHURNAL 15.04.2019, 10:39 | L.E. | 320 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut