Tortë me jogurt- pa pjekje
receta
Tortë me jogurt- pa pjekje

Tortë me jogurt- pa pjekje

Përbërësit

 

Për bazën:

100 gr biskota të bluara

60 gr gjalpë të shkrirë

1 lugë gjelle sheqer

½ lugë e vogël kanellë

Për kremin:

500 gr jogurt

150 gr sheqer pluhur

15 gr sheqer vanilje

1 lëvore limoni 

15 gr xhelatinë

300 gr pana ëmbëlsirash

për dekor cokollatë e thjeshtë

Udhëzimet

 

Hapi 1

Biskotave shtojuni sheqerin, kanellën dhe gjalpën e shkrirë. Përziejini mirë tëgjitha me lugë.

 

Hapi 2

Masën e fituar shtrojeni në kallëp torteje me diametër 20 cm dhe vendoseni në frigorifer për t’u forcuar.

 

Hapi 3

Xhelatinën vendoseni në ujë të ftohtë dhe lëreni të aktivizohet.

 

Hapi 4

Në enën ku keni jogurtin shtoni sheqerin pluhur, sheqer vaniljen dhe lëvoren e limonit të grirë në rende.

 

Hapi 5

Xhelatinën e aktivizuar ngroheni në zjarr mesatar e më pas hidheni tek masa me jogurt.

 

Hapi 6

Shtoni edhe panan e rrahur me mikser, përziejini mirë dhe këtë masë hidheni mbi bazën tashmë të forcuar të ëmbëlsirës.

 

Hapi 7 

Vendoseni sërish në frigorifer.

 

Hapi 8 

Para servimit, zbukurojeni me copëza çokollate.

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 12.04.2019, 16:07 | L.E. | 684 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut