Këngë të trashëgimisë muzikore qindra vjeçare do të vijnë në Prishtinë në promovimin e albumit “Mindili”
kulture
Këngë të trashëgimisë muzikore qindra vjeçare do të vijnë në Prishtinë në promovimin e albumit “Mindili”

Këngë të trashëgimisë muzikore qindra vjeçare do të vijnë në Prishtinë në promovimin e albumit “Mindili”

Rona Nishliu Quartet do të bëjë promovimin e albumit të ri të titulluar “Mindili” në Prishtinë më 24 prill të Kino ARMATA, shkruan KultPlus.

Albumi muzikor “Mindil” përfshin këngë të trashëgimisë muzikore qindra vjeçare, tinguj që shquajnë krijimtarinë e këtij territori, për nuancat e veçanta melodike, lirike dhe shpirtërore. Përmbajtja muzikore e përzgjedhur me kujdes, duke bërë bashkë lulet më të bukura të bahçes së muzikës shqiptare si: “Baresha” nga Rexho Mulliqi, “Me lule t’bukra” nga Tish Daija, “Rruga që shkela dikur” e figurës së shquar Jusuf Gërvalla, “Moj e mira te pojata” në versionin e grupit MAK nga Mitrovica – dy prej të cilëve ishin të zhdukur dhe më vonë të gjetur në mesin e të pushkatuarve gjatë luftës së fundit në Kosovë, “Mallëngjiimi” nga Rashid Krasniqi e interpretim të Muharrem Qenës, etj. 

Veçanti e këtij albumi është dhe përfshirja e një kënge Rome, “Kasmangjesa” interpretuar në versional instrumental në filmin shqiptar “Tinguj Lufte”. Mjaft bashkëkohorë si tingull, ky album reflekton ndjesitë që përjetojmë çdo ditë, si dashurinë, rritjen, mallëngjimin, mallin, humbjen, humorin, ngacmimin, skamjen etj.

 

Rona Nishliu Quartet është themeluar në fund të vitit 2014, grupi muzikor është prezantuar në shumë koncerte e festivale bashkëkohore dhe të traditës, brenda dhe jashtë kufijve. Ky kuarte i përbërë nga Rona Nishliu- vokal, Edon Ramadani- piano, Kiril Tufekcievski – kontrabas dhe 

Nesim Maxhuni – bateri, solli albumin e tyre të parë në vitin 2015 të titulluar “Me motive tonat”.

https://www.facebook.com/events/363193230969145/

© ZHURNAL 12.04.2019, 16:04 | L.E. | 547 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut