Taksitë e së ardhmes do të jenë veturat-fluturuese
auto
Taksitë e së ardhmes do të jenë veturat-fluturuese

Taksitë e së ardhmes do të jenë veturat-fluturuese

Veturat elektrike fluturuese po dalin nga miti i fantashkencës dhe po demonstrojnë qëndrueshmërinë e tyre, aq shumë saqë jo pak kompani po konsiderojnë prodhimin e tyre, sipas studimit të publikuar në revistën “Nature Communications” dhe të udhëhequr nga Universiteti i Miçiganit.

Për udhëtime të gjata me makina fluturuese, konsumojnë më pak energji dhe ndotin më pak benzinë ​​se automjetet elektrike, duke u bërë kështu një kandidat i vlefshëm kundër ndotjes së ajrit.

Sfida me të cilën ballafaqohet sektori i transportit sot është pajtimi i nevojave të udhëtarëve me zvogëlimin e emetimeve ndotësve. Ndër zgjidhjet e sugjeruara dallohen makinat elektrike që fluturojnë me ngritje vertikale dhe ulje ose Vtol (nga ngritja vertikale dhe ulja).

Studiuesit të udhëhequr nga Akshat Kasliwal, kanë hetuar leverdinë aktuale të këtyre mjeteve të transportit të ardhshëm duke marrë parasysh konsumin e energjisë dhe emetimet e gazrave serrë.

Rezultatet tregojnë se për udhëtime të shkurtra, nën 35 kilometra, makina fluturuese nuk përfaqësojnë një zgjidhje të mirë, sepse ata do të konsumonin dhe ndotnin më shumë se një makinë me benzinë, për shkak të shpenzimeve të konsiderueshme të energjisë të ngritjes.

Situata ndryshon për udhëtimet rreth 100 kilometra: me vetëm një pasagjer në bord, emetimi i ndotjes është 30% më i ulët krahasuar me automjetet e benzinës dhe 40% më i lartë se automjetet elektrike, ndërsa me të paktën tre pasagjerë në bord, makinat fluturuese ndotin më pak se të dyja opsionet, respektivisht 52% dhe 6%./atsh

 

© ZHURNAL 12.04.2019, 11:04 | L.E. | 573 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut