Grizë me molla
receta
Grizë me molla

Grizë me molla

Përbërësit

500 ml qumësht

500 gr molla

5 lugë gjelle sheqer

4 lugë gjelle grizë/ermik/semolina

½ lugë e vogël kanellë

sipas dëshirës fruta arrore

 

Udhëzimet

 

Hapi 1

Në qumësht shtoni 3 lugë gjelle grizë dhe 3 lugë sheqer dhe ziejini të gjitha bashkë derisa të trashet masa.

 

Hapi 2 

Mollët e qëruara grijini në rende, mbulojini me 100 ml ujë dhe pjesën e mbetur të sheqerit.

 

Hapi 3

Ziejini bashkë derisa të zbuten mollët.

 

Hapi 4 

Më pas bluajini me mikser dore, shtojani 1 lugë gjelle grizë dhe kanellën dhe ziejini bashkë derisa të trashet masa.

 

Hapi 5

Në fund, të dy masat e ziera bëjini bashkë. Masën e fituar zbrazeni nëpër enët përkatëse, hidhini edhe fruta arrore sipas dëshirës dhe shërbejeni.

 

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 01.04.2019, 11:53 | L.E. | 854 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut