Pianisti Eric Ferrer solli mesazhe paqeje dhe dashurie në Prishtinë
kulture
Pianisti Eric Ferrer solli mesazhe paqeje dhe dashurie në Prishtinë

Pianisti Eric Ferrer solli mesazhe paqeje dhe dashurie në Prishtinë

Chopin Piano Fest në Prishtinë, në mbrëmjen e së mërkurës kishte përzgjedhë që të sjellë pranë audiencës kosovare francezin Eriz Ferreri, i cili për më shumë se një orë tregoi mjeshtërinë nën tingujt e pianos, tinguj të cilët magjepsën të pranishmit, shkruan KultPlus.

Mjeshtri i pianos Ferreri i cili luan në piano që nga mosha pesë vjeçare theu edhe rregullat e festivalit, i cili duke parë entuziazmin e krijuar në sallë, nuk përfilli pushimin e shkurtë që i është ofruar, duke sjellë kështu një mbrëmje melodike me vepra të ndryshme të Chopen.

Këtë paraqitje pandërprerë nga pianisti francez e ka vlerësuar edhe Besa Luzha, drejtoreshë artistike e këtij festivali, e cila ka potencuar  se përgjatë dhjetë viteve sa po shënon ky festival, të rralla janë paraqitjet e pianistëve që nuk përdorin pushimin e shkurtë.

Poashtu Luzha ka thënë se nuk ka pas raste që në një mbrëmje të veçantë të prezantohet komplet mbrëmja me vepra të Chopen, pasi që, sipas saj, interpretuesit në të shumtën e rasteve kombinojnë vepra të kompozitorëve të ndryshëm.

Pas përfundimit të koncertit, publiku nuk i ndali duartrokitjet për disa minuta, e për të nderuar publikun për duartrokitjet,  pianisti Eric Ferrer u kthye përsëri në skenë dhe luajti edhe një vepër të Francis Poluenc e cila titullohej “Dream of Love”. Ai u mundua të flasë edhe në shqip ku tha se këtë vepër e prezantoi në shenjë kontributi  për  Kosovën,  dhe se përmes kësaj vepre dërgon mesazh paqeje dhe dashurie për Kosovën.

E mysafiri i mbrëmjes Eric Ferrer tha se e do Kosovën,  dhe se për të ishte një nderë që të luaj në festivalin Chopin Fest pasi që sipas tij shqiptarët janë një komb i madh,  dhe paqja është shumë e rëndësishme për të rinjtë.

“Jam shumë, shumë i lumtur që shohë sonte kaq shumë të rinj që kanë ardhur për të dëgjuar Chopin. E dua muzikën, i dua njerëzit, e dua pianon dhe unë kur të luaj dërgoj mesazh nga zemra ime dhe mesazhi i natës së sotme është paqja dhe dashuria” tha Eric Ferrer për KultPlus.

Gjatë kësaj nate nga veprat e Chopin-it  u luajtën veprat si: Mazurkas, Valses, Etudes, sikurse që janë  luajtur dhe dy balada. E loja e këtyre veprave,  sipas drejtoreshës së këtij  festivali  Lejla Haxhiu-Pula u cilësua si performancë jashtëzakonisht e bukur dhe sipas saj loja e këtyre veprave është mirëpritur shumë mirë edhe nga publiku.

“Ishte një atmosferë jashtëzakonisht e bukur, publiku i cili ishte mbledhur sonte këtu e ka mirëpritur jashtëzakonisht bukur. Ky pianist po vjen për herë të parë në Kosovë dhe është jashtëzakonisht i kënaqur me mikpritjen, me sallën, me publikun dhe po ashtu me ne organizatorët. Neve është duke na ardhur mirë që po i përjetojmë këto qaste të bukura me  këta artistë të njohur” tha për KultPlus  Haxhiu-Pula.

Ndërsa sonte duke filluar nga ora 20:00 në Amfiteatrin e ri të Bibliotekës Qendrore Universitare në Prishtinë me piano do të luaj pianisti norvegjez Hakon Austbo. G. Mujaj / KultPlus.com

© ZHURNAL 11.04.2019, 15:24 | L.E. | 347 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut