Teknologjia e lartë në Subaru, detekton nëse shoferi është i lodhur (Foto)
auto
Teknologjia e lartë në Subaru, detekton nëse shoferi është i lodhur (Foto)

Teknologjia e lartë në Subaru, detekton nëse shoferi është i lodhur (Foto)

Kjo teknologji, do të vendoset në Legacy tërësisht të ri

Muajin e kaluar, Volvo e ka prezantuar teknologjinë e re, me të cilën detekton nëse shoferi është i dehur, transmeton Telegrafi.Këtë teknologji pritet ta vë në modelet e reja, në përpjekje të ndalojë aksidentet që janë si pasojë e konsumit të alkoolit.

Në të njëjtin drejtim ka punuar edhe Subaru, që ka zhvilluar një teknologji, për të detektuar nëse shoferi është i lodhur dhe i paaftë të vozitë. Përpara shoferit, do të jetë një pajisje e sofistikuar, që kontrollon sytë e tij dhe ia regjistron çdo lëvizje.

Kur kupton se sytë i mbyllen vazhdimisht dhe i qëndrojnë mbyllur për një kohë më të gjatë se zakonisht, makina lëshon një tingull për ta alarmuar.

Ende nuk dihet, nëse sistemi ndikon që makina të ndalojë, apo kjo do të ndodhë në bazë të nivelit se sa i lodhur është shoferi.

Subaru ka bërë të ditur se kjo teknologji do të vendoset në Legacy të ri, ndërsa pritet të instalohet edhe në modele tjera.

 

© ZHURNAL 11.04.2019, 10:49 | L.E. | 426 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm