Volkswagen ID.R në përpjekje të arrijë rekord nëpër rrugën e vështirë malore në Kinë (Foto)
auto
Volkswagen ID.R në përpjekje të arrijë rekord nëpër rrugën e vështirë malore në Kinë (Foto)

Volkswagen ID.R në përpjekje të arrijë rekord nëpër rrugën e vështirë malore në Kinë (Foto)

Kjo është një nga rrugët, më të vështira në mbarë planetin

Makina tërësisht elektrike me 670 kuaj fuqi, Volkswagen ID.R ka punuar shumë që të arrijë disa rekorde, transmeton Telegrafi.Me të fituar dy herë në La Mans, Roman Dumas, Pikes Peak, Goodwood Festival of Speed, ky VW po bëhet gati për edicionin më të ri të Nurburgring EV.

Si pjesë e sfidave, është që gjatë shtatorit, ID.R për të arritur rekord nëpër Tianmen Shan Big Gate në Kinë, rrugë e vështirë malore, me 11 kilometra. Shtegu deri në malin Tianmen, i ka 99 kthesa dhe gjithnjë është i thepisur.

“Tianmen ka një status misterioz në Kinë, pikërisht një pjesë ku mund ta tregojmë kapacitetin e kësaj makine të fuqishme” ka thënë Sven Smeet, njëri nga drejtorët në Volkswagen.

Në këtë shteg kalojnë vetëm makinat për turistë, ndërsa është e ndaluar të kalohet nëpër të në mënyrë individuale, teksa Volkswagen ID.R bëhet i pari që provon të arrijë këtë rekord.

© ZHURNAL 01.04.2019, 10:37 | L.E. | 290 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm