Reka: ​Ka ardhur koha për President shqiptar
zgjedhjet-presidenciale
Reka: ​Ka ardhur koha për President shqiptar

Reka: ​Ka ardhur koha për President shqiptar

Shkup, 10 prill - Kandidati për president, Prof. Blerim Reka, sonte vazhdoi fushatën e tij në Bërevnicë ku ishte i shoqëruar edhe nga kreu i Alenacës për Shqiptarët, Ziadin Sela si dhe nga llideri i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami.

Siç e tha para tubimit, Prof. Blerim Reka, koncepti për Republikën është universal për të gjithë qytetarët, për sundim të ligjit dhe drejtësi për të gjithë. 

“Ka ardhur koha për President shqiptar, sepse edhe shqiptarët janë qytetarë të këtij shteti. Për t’u jetësuar koncepti i një republike për të gjithë, duhet ekzistuar barazi reale dhe jo vetëm formale për qytetarët e këtij vendi. Maqedonia si shoqëri multietnike nuk mund të funksionojë si shtet monoetnik. Prandaj me 21 prill vota juaj është votë për ndryshim, votë kundër korrupsionit dhe votë kundër padrejtësisë”, potencoi Reka.

© ZHURNAL 10.04.2019, 22:03 | B.L. | 795 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut