Dy çmime “Nobel” në letërsi këtë vit, Ismail Kadare favorit
kulture
Dy çmime “Nobel” në letërsi këtë vit, Ismail Kadare favorit

Dy çmime “Nobel” në letërsi këtë vit, Ismail Kadare favorit

Kët viti ekzistojnë dy mundësi që Ismail Kadare të fitojë çmimin “Nobel” në letërsi. Vitin e shkuar Akademia Suedeze u përfshi në një skandal seksual, ndaj dhe nuk u dha çmimi. Por Nobeli i munguar vjet do të jepet sivjet.

Do të ketë 2 çmime Nobel. Kandidatët për vitin 2018 dhe vitin 2019 do të shpallen gjatë vjeshtës, ndërsa Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka propozuar kandidaturën e shkrimtarit dhe akademikut Ismail Kadare.

“Kurrë nuk është vonë që, sipas së drejtës cesariane, merita e shpërblyer të shkojë tek i merituari,”– u shpreh Akademia e Shkencave teksa rikonfirmoi këtë propozim.

 

© ZHURNAL 08.03.2019, 10:56 | L.E. | 1,082 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."