Filarmonia e Kosovës sjell kujtimet e të pagjeturve
kulture
Filarmonia e Kosovës sjell kujtimet e të pagjeturve

Filarmonia e Kosovës sjell kujtimet e të pagjeturve

“Të jetosh me kujtimet e të pagjeturve”, ekspozita që e solli tragjedinë e luftës së Kosovës në një perspektivë tjetër, të dielën mbrëma, u prezantua më ndryshe.

Protesta e familjarëve për ta zbardhur fatin e të pagjeturve erdhi përmes veprës së Arvo Part-it që u interpretua nga orkestra e Filarmonisë së Kosovës. Bashkëpunimi me organizatën Integra dhe forum ZDF, rezultoi si një ndër koncertet më prekëse të Filarmonisë së Kosovës, raporton “Express” i KTV-së.

Koncerti filloi me tinguj emocionalë, shoqëruar në sfond nga imazhet e video-ekspozitës dhe vazhdoi me dy vepra nga kompozitorët amerikanë të shekullit njëzet. Dirigjenti amerikan e cilësoi këtë lloj muzike si ndër më të vështirat për interpretim derisa në përgjithësi, sipas tij, koncerti ishte më se i suksesshëm.

© ZHURNAL 05.03.2019, 15:53 | L.E. | 1,934 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."