Kek me arra e reçel
receta
Kek me arra e reçel

Kek me arra e reçel

Përbërësit

 

4 vezë

200 gr sheqer

50 gr arra të bluara

50 gr arra të thërmuara

200 gr miell

100 ml qumësht

50 ml vaj

1 pluhur pjekurinash

100 gr rrush i thatë/stafidhe

4 lugë miell

sipas dëshirës reçel

Udhëzimet

Hapi 1

Të kuqtë e vezëve rrahini me 100 gr sheqer, pastaj shtoni 200 gr miell bashkë me pluhurin për pjekurina, arrat e bluara dhe arrat e thërrmuara, rrushin e thatë.

 

Hapi 2

Bëni një brumë homogjen, të cilin do ta hidhni në enën e lyer me yndyrë.

 

Hapi 3

Piqeni në furrën e parangrohur më parë në 200 gradë për 30 minuta.

 

Hapi 4

Kekun e pjekur lyejeni me reçel sipas dëshirës.

 

Hapi 5

Një të bardhë veze rraheni me pjesën e mbetur të sheqerit, shtoni 4 lugë miell dhe këtë masë hidhjani sipër kekut të lyer me reçel.

 

Hapi 6

Kthejeni në furrën e ngrohur në 160 gradë dhe lëreni të thahet për afro 25 minuta të tjerë.

 

Hapi 7

Para se të pritni kekun e ftohur, thikën lageni me ujë.

 

 

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 31.03.2019, 10:25 | L.E. | 1,143 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
Jozyrtarisht: Hekuran Duka i BDI-së në epërsi në komunën e Dibrës
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm