Biskota për fëmijë
receta
Biskota për fëmijë

Biskota për fëmijë

Përbërësit

250 gr miell

70 gr sheqer

1 lugë e mesme pluhur pjekurinash

120 gr gjalpë

1 vezë

1 lugë e mesme ekstrakt vanilje

1-2 lugë qumësht

Udhëzimet

Hapi 1

Në një enë përzini miellin, sheqerin dhe pluhurin për pjekurina. Transferoni në një processor për ushqim, shtoni gjalpën dhe pulsoni për disa sekonda disa herë deri sa gjalpa të jetë shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Hapi 2 

Transferoni në një enë; shtoni vezën dhe vaniljen. Përzini shpejtë deri sa të formohet një top. Shtoni qumështin, 1 lugë ose 2, nëse masa është shumë e thatë për t’u formuar topi. Mbështillni me letër plastike dhe futeni në frigorifer për 30 minuta.

Hapi 3 

Vendosni letër për pjekje në dy enë për biskota.

Hapi 4

Nxirrni masën nga frigoriferi dhe shtrini në shtresë të hollë 1cm. Prisni në format tuaja të preferuara dhe transferoni në enët për pjekje, duke lënë 2 cm distancë mes tyre. Futni në frigorifer për 10 minuta deri sa të nxehet furra.

Hapi 5 

Piqni në temperaturë 160 C për 2 minuta, ose deri sa biskotat të marrin ngjyrë ari anash. Ju bëftë mirë!

 

 

© ZHURNAL 30.03.2019, 10:16 | L.E. | 599 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Emrat Forumi i gruas i BDI-së zgjodhi kryesinë e re, ja kush janë
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
LIVE: Ahmeti: Kur ne bojkotuam Ivanovin, vetëm Sela e Reka e kanë votuar për president!
Kryeministri Zaev ka një lajm të mirë për pagat
Fërçkoski nuk ka mohuar autenticitetin e zërit të tij dhe të Albert Musliut